Sztuka uliczna Aten

Przez Krzysiek

Ateny to miasto pełne niezwykłej energii – widać to nie tylko w licznie odwiedzanych knajpach, ale przede wszystkim na murach. Murach niejednokrotnie zdewastowanych i pokrytych grubą warstwą farby. Czasem w przejawie zwykłego wandalizmu, czasem protestu politycznego. Wśród tego całego chaosu na ateńskich ulicach łatwo dostrzec można coś więcej. Głos artystów, których galerią sztuki jest ściana zdewastowanej kamienicy, a odbiorcami ich prac śpieszący do pracy przechodnie, spacerowicze czy turyści. Są to zupełnie inne Ateny, niż te, do których przyzwyczaiły nas katalogi biur podróży. Powoli i do serca ateńskiej sztuki ulicznej dociera wiatr zmian – dzielnica Psiri i Gazi, które kiedyś cieszyły się raczej złą sławą, dzisiaj są jednymi z „najmodniejszych” miejscówek. Zachowały jednak wiele ze swojego uroku – szczególnie ta pierwsza. Prawdziwy „klimat ulicy” można jednak nadal poczuć kawałek dalej w dzielnicy Metaxourgeio lub Exarcheia. Tu nie spotkamy zbyt wielu turystów. Ta pierwsza stała się domem dla wielu imigrantów i artystów, których przyciągnęły niskie ceny (część dzielnicy jest aktualnie ateńskim Chinatown). Druga zaś to miejsce, które upodobali sobie głównie anarchiści i lewicowi aktywiści. My jednak skupimy się przede wszystkim na tym, co cieszy nasze oczy! Zapraszam do małej fotograficznej wycieczki po ulicznej galerii sztuki w samym sercu Aten.

Jeden z najbardziej znanych murali w pobliżu stacji metra Metaxourgeio.

Achilles

„Welcome home”. A trochę dalej „Fuck you AirBnb tourists, Refugees welcome”. Znowu na Omonii znaleźć można krzyże celtyckie i symbole Złotego Świtu (partia i organizacja skrajnie prawicowa, powszechnie uważana za neonazistowską).



Street art is nothing else but urban poetry that catches someone’s eye.Christian Guémy C215





Powyższa praca nosi tytuł „Hope dies last” i powstała w roku 2015. Pokazuje ona doskonale, że sztuka uliczna nie jest trwała i dzień później dzieło, które cieszyło oko może zniknąć lub być przemalowane. Aktualnie część pracy została zamalowana poniższym muralem.


–S

Loukanikos” Smart, N_grams, Alex Martinez

Za graffiti z tym pięknym psiakiem kryje się niezwykła historia. Loukanikos, bo tak nazywał się ten uroczy pies, znany jest w zachodnich mediach jako „riot dog”. Brał on bowiem udział w licznych zamieszkach w stolicy Grecji, stojąc u boku anarchistów i innych protestujących walczących z policją. Trwało to do roku 2012, kiedy to został adoptowany i zabrany poza centrum Aten. Zmarł w sędziwym wieku, w roku 2014.

Argiris SER Saraslanidis



W wielu bocznych uliczkach znajdziemy kwiaty, krzewy i drzewa wystawione przez mieszkańców. Początkowo myślałem, że po prostu ktoś akurat jest w trakcie przeprowadzki i czeka na samochód, który przewiezie jego roślinki. A tu proszę – taka oddolna inicjatywa!

Trafiłem na naprawdę ogromną ilość wspaniałej sztuki ulicznej, ale akurat to zdjęcie jest moim ulubionym – choć jak widać nie przedstawia żadnej wybitnej pracy. Pokazuje jednak klimat i atmosferę chaosu, jaka panuje w wielu zakątkach Aten. Chaos, który potrafi zahipnotyzować i nieoczekiwanie porwać pomimo swojej powierzchownej brzydoty.

Achilles

W niektórych miejscach niespodziewanie wyłaniają się skwerki pełne ław i stolików. W ciągu dnia zupełnie sprawiają wrażenie zupełnie opuszczonych i przypominają kadry z filmów poruszających tematykę postapokaliptyczną.

Zwiedzanie Aten szlakiem murali to prawdziwa przygoda – pozwala spojrzeć na miasto i jego mieszkańców z zupełnie innej strony. Jeśli wybieracie się do stolicy Grecji, znajdźcie chociaż chwilę na zgubienie się w gąszczu uliczek pełnych kolorowych ścian. Mimo, że sztuka uliczna jest bardzo ulotna, może przyda Wam się ta mapka. Powodzenia!

Zaktualizowano: 27 grudnia 2019

0 myśli o “Sztuka uliczna Aten

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj na moim blogu!

Jeśli znajdziesz tutaj interesujące Cię treści – będzie mi bardzo miło jeśli polubisz również mój profil na Facebooku!