Nie raz podkreślałem na blogu, że narciarstwo biegowe w Polsce nadal jest mało popularną formą aktywności. Wydaje się, że z roku na rok coraz więcej osób eksperymentuje z biegówkami, nadal jednak jest to nisza. Pomyślałem więc, że dzisiaj przygotuję dla Was mały niezbędnik, który przydać się może początkującemu narciarzowi biegowemu. Sam nie jestem przesadnie doświadczony, ten sezon był dopiero moim trzecim w karierze. Spokojnie, nie znajdziecie tutaj porad na temat techniki czy sprzętu. Podzielę się z Wami natomiast miejscami w sieci, które odwiedzam w związku z moim bieganiem na nartach. Myślę, że wiele z nich może się Wam przydać, nie tylko w trakcie stawiania pierwszych kroków, ale również przy okazji każdej kolejnej wycieczki. Co prawda zima powoli się kończy i za oknem pogoda iście wiosenna, mimo to serdecznie zapraszam!
Serwisy
nabiegowkach.pl – jeden z większych (jeśli nie największy) polskich serwisów poświęconych narciarstwu biegowemu. Nie zrażajcie się wyglądem, który niestety przypomina internet sprzed dekady. Znajdziecie tutaj prócz wielu typowo sportowych aktualności, całkiem bogatą bazę artykułów – zarówno dotyczących tras, jak i techniki czy sprzętu. Warte podkreślenia jest również cotygodniowy raport nt. warunków. Ale o tym poniżej.
Biegówki pod Tatrami (nieaktywna)– strona internetowa (oraz całkiem aktywny fanpage facebookowy) poświęcona przede wszystkim tematom związanym z nartami biegowymi w okolicach Zakopanego, Kościeliska czy Nowego Targu. Ogólnie jak sama nazwa wskazuje – wszystko, co chcielibyście wiedzieć o bieganiu na nartach „pod Tatrami”. Warte polecenia przede wszystkim ze względu na opisy tras biegowych oraz bazę artykułów dotyczących narciarstwa backcountry.
Zimowy Beskid Wyspowy – strona stowarzyszenia Zimowy Beskid Wyspowy, który ma na celu promowanie turystyki narciarskiej w tej części Beskidów. Warto zajrzeć, przede wszystkim jeśli szukacie informacji na temat tras backcountry. Znajdzie się również coś o sprzęcie, historii czy zawodach.
Blogi
Znaj Kraj – chyba pierwszy blog poruszający tematykę nart biegowych na, który trafiłem. Wśród wpisów znajdziecie zarówno relacje z polskich tras biegowych, ale również austriackich czy… fińskich. Niestety ostatnio jakby nieaktualizowany w tej tematyce. Czekam na powrót, bo można znaleźć tam mnóstwo przydatnych informacji i przepięknych zdjęć!
Gdzie Wyjechać – czyli strona Ani i Marcina Nowaków, jeden z najpopularniejszych (a chyba nawet najpopularniejszy) blogów o tematyce podróżniczej w Polsce. Tematyka biegówek występuje raczej rzadko (bo i materiału tworzą ogólnie bardzo dużo), ale można znaleźć sporo ciekawych informacji (szczególnie co po nartach biegowych w danym rejonie można zobaczyć!).
Mapy i stan tras biegowych
Warunki na trasach biegowych – grupa polskojęzyczna grupa facebookowa, na której dzielimy się aktualnymi warunkami na narciarskich trasach biegowych. Informacje dotyczą głównie miejscówek w Polsce i Czechach, choć nie tylko. Zapraszam do dołączenia. Im nas więcej, tym więcej informacji, z których mogą skorzystać inni użytkownicy.
Mapy.cz – bezsprzecznie najlepsza rzecz, jaka mogła nam się przytrafić, jeśli chodzi o turystykę narciarską w Czechach (choć nie tylko). Jadąc do naszych południowych sąsiadów, nie ruszam się bez aplikacji z tymi mapami w moim telefonie. Warto dodać, że znajdziecie tam również trasy w Jakuszycach (niestety innych polskich rejonów nie ma) i np. na Słowacji.
Bílé Stopy – z czeskiego – „białe ślady”. Znakomity serwis, w którym możecie sprawdzić stan przygotowania tras narciarskich. W przeciwieństwie do skimapa.cz – przygotowana została również wersja polska. Całość podzielona jest bardzo wygodnie na rejony, które możemy wybrać z mapki. Dostępne są również informacje na temat tras w Jakuszycach. Informacje są bardzo wiarygodne, gdyż całość działa na zasadzie rejestratorów GPS, które umieszczone są na sprzęcie, który przygotowuje trasy (głównie ratraki).
Jdem Na Běžky – z czeskiego „idę na biegówki”. Do niedawna informację na żywo o maszynowym utrzymaniu tras czerpaliśmy z jednego źródła – wspomnianego wyżej serwisu Bílé Stopy. Niestety (dla biegaczy) organizatorzy tras biegowych między innymi w okolicach Pradziada z jakichś powodów stworzyli swoje narzędzie. Dlatego, jeśli nie potraficie na bilestopy.cz znaleźć aktualnych warunków śniegowych w interesującym Was rejonie, zerknijcie również na Jdem Na Běžky.
Destne.info – informacje na temat przygotowania tras w Górach Orlickich dostępne były wcześniej w serwisie Bílé Stopy. Teraz musicie szukać ich w serwisie Destne.info, gdyż tylko tam umieszczany jest aktualny stan tras w tym rejonie.
Skimapa.cz – kolejny serwis, który informuje nas na temat stanu utrzymania tras. Używałem go długo, zanim odkryłem wyżej omawiany serwis – Bile Stopy. Moim zdaniem jest mniej wygodna w użytkowaniu, ale za to pozwala na szybkie spojrzenie, w których rejonach, ile i tras jest przygotowanych. Niestety strona dostępna jest jedynie w języku czeskim, także warto nauczyć się podstawowych pojęć, aby móc swobodnie poruszać się po mapie. Aktualnie pokazuje warunki tylko z czeskiej części Izerów.
KamZaSněhem – strona w całości po czesku i dotycząca przede wszystkim czeskich tras biegowych. Niestety wymaga znajomości języka czeskiego lub przynajmniej umiejętności używania translatora, który w większości przypadków całkiem nieźle radzi sobie tekstami na stronie. Niech Was nie zwiedzie staroświecki wygląd i bariera językowa – jest to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat aktualnie panujących warunków. W wielkim skrócie – jest to serwis, w którym użytkownicy piszą krótkie komentarze na temat warunków śniegowych (i przygotowania tras) w miejscu, które ostatnio odwiedzili. Niby nic niezwykłego, ale chodzi tutaj o skalę. W Republice Czeskiej z biegówek korzysta naprawdę sporo osób, także znacznie większy jest również odsetek tych, które będą chciały swoją wiedzą podzielić się z innymi. Dodatkowo polecam zapisanie się do grupy „Fotky z běžek„, gdzie użytkownicy KamZaSněhem zamieszczają również zdjęcia (sam serwis na to nie pozwala).
nabiegowkach.pl – co prawda jest to serwis poświęcony biegówkom w znacznie szerszym zakresie niż same warunki na trasach, ale to właśnie co czwartkowy raport na temat warunków śniegowych jest dla mnie zawsze niezwykle interesujący. No i nie ukrywam – jest to chyba najlepsze miejsce do szukania informacji o warunkach (przynajmniej jeśli chodzi o strony internetowe) w polskim internecie. Raporty są regularne i sprawdzone, bo przekazywane przez osoby będące na miejscu.
Grupy i fora dyskusyjne
Biegówki – Warunki na trasach – grupa facebookowa, na której użytkownicy mogą podzielić się aktualnymi warunkami na trasach biegowych. Warto dołączyć i aktywnie uczestniczyć w rozmowach, bo im nas więcej, tym większa szansa, że każda zainteresowana osoba otrzyma interesujące ją informacje o warunkach w wybranym rejonie narciarskim.
Biegówki – Sekcja biegówkowa i backcountrowa – grupa na facebooku, na którą trafiłem całkowicie przez przypadek. Jest to doskonałe miejsce na umawianie się na wspólne biegówkowe wycieczki, porozmawianie na „branżowe” tematy czy też podpytanie o aktualne warunki. Aktualnie grupa liczy ponad 300 około 1500 osób i jest całkiem aktywna – w sezonie cały czas coś się dzieje.
Forum biegowki.pl – dodaję w sumie bardziej z przyzwoitości niż faktycznej wartości. Forum z brodą, niestety mało aktywne co powoduje, że większość informacji jest bardzo stara, a nowe pojawiają się raczej rzadko. Nie raz zdarza się, że na jednej stronie wątku mamy posty z kilku lat.
Lista ta zapewne będzie z czasem uzupełniania o nowe linki. Jak widać – trochę tego jest i jeśli chcemy, znajdziemy wiele interesujących nas informacji. Mam nadzieję, że któryś z polskich dostarczycieli map pokusi się o dodanie również tras narciarskich (może mapa-turystyczna.pl?)
Mapy.cz są bezapelacyjnie najlepsze. Kiedyś, jak nie było aplikacji to własnie ze strony drukowaliśmy mapy i zabieraliśmy je w teren. Teraz z aplikacją wędrówka na nartach jest wygodniejsza 🙂 Portal nabiegowkach.pl jest niezastąpiony, jeśli chodzi o raporty na trasach. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku!
Zdecydowanie mapy.cz rządzą. Również wersja mobilna jest super (korzystałem regularnie w trakcie wycieczek), także fajnie, że ją zrobili 🙂
Fajnie, że zajrzałaś, do zobaczenia w górach! 🙂
Swoją drogą, nie wiem jakim cudem ominąłem dział biegówkowy na Twoim blogu! Kiedyś już na nim byłem i nie zwróciłem uwagi, że piszesz też o bieganiu na nartach. Muszę nadrobić zaległości 🙂